
- Stron: 168
- Wydanie: 1
- Oprawa: miękka
- ISBN: 978-83-68179-16-3
- Premiera: 30.04.2025
„Magia i czary. Szkice z dziedziny wiedzy tajemniczej” to pasjonujący traktat poświęcony tajnikom okultyzmu, hermetyzmu i praktyk magicznych, osadzony głęboko w tradycji zachodnioeuropejskiej ezoteryki.
Stanisław Wotowski prowadzi czytelnika przez labirynty tzw. wiedzy tajemnej – od podstaw magii, przez analizę zjawiska światła astralnego, aż po istotę wtajemniczenia i tajemnice symboliki. Księga pełna jest odniesień do mistrzów hermetycznej nauki – takich jak m.in.: Apoloniusz z Tyany, Julian Apostata, Korneliusz Agryppa, Paracelsus, Eliphas Lévi, czy Papus – których Wotowski stawia na piedestale europejskiej myśli okultystycznej.
Wśród wielu atutów publikacji wyróżniają się liczne cytaty i nawiązania do twórczości Eliphása Léviego, francuskiego maga i mistyka, którego pisma stanowią fundament nowoczesnego okultyzmu. Styl Wotowskiego łączy precyzję historyczną z mistyczną atmosferą, tworząc dzieło, które z jednej strony zachowuje wartość dokumentu epoki, z drugiej zaś – pozostaje aktualnym głosem w refleksji nad granicami ludzkiego poznania, potęgą woli i duchową inicjacją.
„Wiedza tajemna nie znosi profanów. Tylko ten, kto przeszedł próbę ognia, może wejść w krąg światła.”
– Stanisław Antoni Wotowski
✅ NAJWAŻNIEJSZE ZAGADNIENIA:
Określenie magii. Magia naturalna i ewokacyjna. Istotna tajemnica magii. Drogi wtajemniczenia. Szkoła najnowsza: Eliphas Levi. Różokrzyżowcy. Stanisław de Guaita. Papus. Sar Peladan. Podział magii. Jakim winien być adept. Ceremoniały wtajemniczonych. Księgi magiczne. Rytuały. Szaty. Wskrzeszanie umarłych. Nekromancja. Wycieczki astralne. Lekarstwo uniwersalne. Czy istnieje diabeł. Bafomet. Sabaty. Sataniści. Czarne msze. Zaklęcia Szatana. Działanie broni na larwy i demony. Oczarowanie.
✅ NOTKA O AUTORZE:
Stanisław Antoni Wotowski (1895–1939?) – polski okultysta, pisarz, dziennikarz, policjant i detektyw. Autor licznych powieści okultystycznych, historycznych, sensacyjnych i kryminalnych. W swoich pracach splatał sztukę narracji z osobistym doświadczeniem badacza zjawisk nadprzyrodzonych, oraz zagadek kryminalnych. Wotowski aktywnie uczestniczył w popularyzowaniu wiedzy okultystycznej w Polsce międzywojennej – nie tylko poprzez działalność publicystyczną, lecz również przez prelekcje, wykłady i wystąpienia publiczne. Jego książki cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników, jednak po II wojnie światowej, w okresie reżimu komunistycznego, zostały zakazane, objęte cenzurą i wycofane z bibliotek ze względu na podejmowaną tematykę.
Kup w przedsprzedaży
Księgarnia Ksiąg Zakazanych (oprawa miękka)